box sport šport team box club

Ak chce boxer dlhodobo dosahovať dobré výsledky, musí ako aj každý iný športovec, dodržiavať správnu životosprávu. Zdravá strava je základ, ak svoj potenciál chceme využiť na maximum. Nie, nie je potrebné piť surové vajcia ako vo filme „Rocky“, ale poďme si trochu popísať o tom, ako by sa boxer mal stravovať. Jedným z rozdielov medzi boxermi a mnohými ďalšími športovcami je ten, že si musia udržiavať váhu v rámci určitej váhovej kategórie, aby mohli súťažiť. To neplatí pre bojovníkov s ťažkou váhou, pretože zvyčajne nemajú limit s najvyššou hmotnosťou.

Tri zložky, ktoré tvoria väčšinu štandardnej boxerskej stravy, sú:

1. Sacharidy (karbohydráty)
2. Proteíny (bielkoviny)
3. Tuky

Sacharidy

Sacharidy sú nevyhnutné na udržanie dostatočnej energie. Správne uhľohydráty postupne uvoľňujú energiu v priebehu dňa, dopĺňajú vyčerpanú hladinu glykogénu a zvyšujú výdrž pri tréningu a súťažení. Sacharidy sú nevyhnutné pre spracovania bielkovín. Viac o proteíne neskôr, ale zvyčajne si telo vyžaduje pomer 2 : 1 (sacharid : bielkovina), aby sa proteín primerane spracoval. Je rozdiel medzi dobrými sacharidmi a zlými sacharidmi, ktorý výrazne ovplyvňuje hladinu cukru v krvi.

Zlé (jednoduché) sacharidy

Jednoduché sacharidy spôsobujú značné kolísanie glukózy v krvi a sú považované za vysoko glykemické. Príliš rýchlo sa adaptujú, telo zaplavia nadmerným množstvom cukru. Inzulín sa potom uvoľňuje, aby reguloval cukor, ktorý vyvoláva pocit únavy. Ak si na chvíľu po takejto dávke sacharidov zdriemnete, váš tuk sa hneď uloží tam, kde by nemal.  

-čokoľvek s bielou / pšeničnou múkou
-biely chlieb
-cestoviny

Dobré (komplexné) sacharidy

Cukry, ktoré sú komplexné, majú nízky glykemický index a nemajú rýchly účinok na hladinu glukózy a inzulínu. Trvá dlhšie, než sa vstrebú, čím poskytujú dlhodobú energiu. Komplexné uhľohydráty môžu tiež znižovať chuť do jedla, pomáhať pri chudnutí alebo udržiavaní hmotnosti a znižovať pravdepodobnosť cukrovky a srdcových problémov.

-sladké zemiaky
-fazuľa
-šošovka
-celozrnný chlieb
-ovos a ryža
-med
-ovocie a zelenina

Proteíny (bielkoviny)

Bielkoviny sú rozhodujúce pre celkovú stavbu tela a starostlivosť o svaly, ktoré sú dôležité nielen pre tréningy a súťaže, ale aj pre bežný život. Boxeri dávajú svojmu telu poriadne zabrať. Únava svalov a príležitostná bolesť sú často faktorom celkového zdravia boxera.

Bielkoviny podporujú regeneráciu buniek a tkanív, čím sa podporuje rast svalovej hmoty. Všeobecne platí, že odborníci na výživu odporúčajú boxerom konzumovať 35 až 60% denného príjmu bielkovín. Veľký rozdiel je spôsobený predovšetkým percentuálnym obsahom telesného tuku, ktorý musí boxer udržiavať, aby sa cítil pohodlne pri zhadzovaní do svojej súťažnej váhovej kategórie.

Pri príprave mäsa sa vyhnite vyprážaniu, ktoré obsahuje veľké množstvo tuku, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Nezabúdajte, že pri konzumácii väčšieho množstva bielkovín je potrebné mať dostatočné množstvo uhľohydrátov, vlákniny a hydratácie.

-kuracie mäso
-ryby
-vajíčka
-chudé hovädzie mäso
-grécky jogurt, tvaroh, syr
-arašidové / mandľové maslo
-fazuľa
-proteínové doplnky: srvátka, hrach, ryža

Tuky

Áno, čítate správne. Nie všetky tuky sú rovnaké a „dobré“ tuky sú dôležité pre stravu boxerov. Tuky pomáhajú telu udržiavať energiu, podporujú bunkové stavebné funkcie a napomáhajú vstrebávaniu vitamínov a minerálov.

Nenasýtené tuky sa zvyčajne považujú za dobré tuky. Existujú tiež tuky, ktoré naše telo nedokáže vyprodukovať , tie nazývame „esenciálne“. Mastné kyseliny Omega-3 a Omega-6 je možné získať pomocou správnej výživy a sú tiež dôležité pri stimulácii zdravia mozgu. Pre boxerov, ktorí sparujú a súťažia by mali byť významným doplnkom stravy. Aj dobré tuky by sa mali konzumovať s mierou. Zdroje dobrých tukov sú:

-morské plody
-olivy
-avokádo
-vlašské orechy
-mandle
-ľanové semeno
-oleje: ľanový, kokosový

Voda

Voda sa často nepovažuje za súčasť „diéty“, ale je absolútne rozhodujúca pre celkové zdravie, chudnutie, výkon, energetickú hladinu a ešte oveľa viac. Vaše špecifické potreby hydratácie závisia od vašej námahy a množstva energie, hoci je niekedy veľmi ťažké piť veľa vody. Odporúčame nosiť fľašu s vodou kdekoľvek idete. O vode sme už čo-to napísali aj tu.

Popísali sme vám základ, ktorý pomáha väčšine boxerov zostať v zdravej atletickej forme. Špecifická strava sa mení podľa individuálnych potrieb a cieľov každej osoby, rovnako ako sa mení u boxerov, keď sa blíži zápas, v závislosti od ich individuálnych požiadaviek na chudnutie.

Pozrite sa na svoju súčasnú stravu. Máte dostatok bielkovín? Možno ich prijímate príliš veľa bez dostatočného množstva uhľohydrátov na ich spracovanie. Cítite sa unavení? Možno by ste mali pridať nejaké dobré tuky. Veríme, že vám tieto rady pomôžu nájsť správnu cestu. A ak nie, navštívte náš klub, kde vám radi poradíme ako začať.

Zdroj: https://www.boxinginsider.com