voda, box club klub lučenec team

Voda je pre ľudské telo nevyhnutná, čo si vyžaduje udržiavanie správnej rovnováhy medzi príjmom a výdajom vody z tela. Obyčajná voda je najlepšou voľbou pre celodennú hydratáciu. Najmä pri športových výkonoch.

Telo potrebuje vodu
Podiel vody v tele dospelého človeka je zhruba 60%. Voda plní v ľudskom tele dôležité fyziologické funkcie, pomáha prenášať živiny, odpadové látky, jednoducho bez nej to nejde, to už všetci vieme. Správna hydratácia prispieva k pohode.


Denný odporúčaný príjem
Tekutiny prijímame z rôznych potravín a nápojov. Z toho cca 80% vody z nápojov (vrátane samotnej vody) a iba 20% z potravín. Dnes si už bežne dostupnými aplikáciami môžeme jednoducho vypočítať spotrebu vody – keď sme sedavý typ, športujeme rekreačne alebo pravidelne.

V priemere zdravý sedavý človek by mal počas dňa vypiť zhruba 1,5l vody.
Samozrejme, je to priemerné množstvo, každé telo funguje inak a požiadavky na príjem tekutín sa líšia v závislosti od faktorov ako sú vek, pohlavie, fáza života (napríklad tehotenstvo), úroveň fyzickej aktivity, ročné obdobie, či strava.
Piť by sme mali po dúškoch, pravidelne, smäd by sme nemali pociťovať.


Čo je najlepšie piť?
Šťavy alebo nápoje sladené cukrom si môžeme dopriať, ale takéto nápoje nie sú dostatočné na udržiavanie správnej rovnováhy vody v tele. Sú plné kalórií, ktoré môžu pri nadmernej konzumácii ovplyvniť naše zdravie. Čistá voda neobsahuje cukor ani kalórie, preto je ideálna na hydratáciu, čím prispieva k plnej funkcii našich orgánov.

7 tipov kedy piť vodu

  1. Hneď ako vstanete
  2. 15 minút pred jedlom
  3. 30 minút pred tréningom
  4. Hneď po tréningu
  5. Ak idete niekam, kde ste vystavení baktériám (nemocnica, koncert, viac ľudí pokope)
  6. Počas choroby (voda pomáha odplavovať baktérie z tela)

Vedeli ste, že…
mierna dehydratácia sa môže vyskytnúť, keď dôjde k strate iba 1 – 2% telesnej hmotnosti v dôsledku nedostatočného príjmu vody? Môže byť sprevádzaná bežnými príznakmi, ako sú bolesti hlavy, sucho alebo lepkavé ústa, smäd, ospalosť alebo únava. Výskumy dokazujú, že mierna dehydratácia môže znížiť kognitívne (mentálne) aj fyzické výkony. Preto dodržiavanie pitného režimu pre športovca je jedným zo základných krokov k úspechu.