box clu, box teal, lucenec, lučenec, boxer box

Ten, kto chce začať s boxom, častokrát trávi čas hľadaním rôznych spôsobov, ako začať správne. My sme sa rozhodli, že vám prinesieme niekoľko tipov pre začiatočníkov, aby začiatky boli pre vás menej náročné. Ak budete dodržiavať nižšie popísané rady, verte, že vaša kondícia, sebavedomie a svalová hmota pôjde smerom hore a váha, či tukové vankúše zase dole.

 • Dopĺňajte tekutiny
  Štandardným sparingom môžete spáliť 400 až 700 kalórií za 30 minút. Naozaj sa pri ňom veľmi spotíte. Správne dopĺňať tekutiny aj počas tréningu je preto nesmierne dôležité. Netreba však vypiť veľa, skôr po dúškoch, aby sa voda správne vstrebala a nezaťažila žalúdok.
 • Zabezpečte si správne oblečenie
  Nepotrebujete nič výnimočné. Šortky a vzdušné tričko sú na začiatok ako stvorené. Za vhodné odľahčené tenisky vám vaše nohy poďakujú, vhodná je aj bežecká obuv alebo neskôr boxerské topánky (v prípade, že už sa rozhodnete súťažiť).
 • Prineste rukavice a bandáže
  Na prvé tréningy vám postačia aj samotné bandáže. Je úplne ideálne, ak máte svoje vlastné rukavice, ale pred tým, než si ich zakúpite sa poraďte s trénerom. Každý druh boxu (muay thai, kickbox) si vyžaduje iný typ rukavíc, taktiež rozhoduje hmotnosť rukavíc- a to vám najlepšie poradí váš tréner.
 • Naučte sa správne viazať bandáže
  Nič nie je horšie ako zranené zápästia alebo zlomené ruky kvôli zle zaviazaným bandážam. Existuje veľa návodov na Youtube, ktoré si môžete vyskúšať, ale tréneri a iní boxeri sú viac než šťastní, ak môžu nováčikom ukázať správny spôsob, ako bandážovať. Nie je hanbou, ak to na prvých tréningoch nezvládnete sami, určite vám niekto ochotne pomôže.
 • Venujete sa aj kardio tréningom
  Samotný box je vynikajúci na zlepšenie kardiovaskulárneho stavu, ale ak budete chcieť začať zápasiť, nebude to stačiť. Pravidelne behajte, skáčte cez švihadlo, bicyklujte. Pomôže vám to kondične zvládnuť viac súťažných kôl.
 • Dýchajte správne
  Jednou z najdôležitejších vecí je naučiť sa pri boxe správne dýchať. Tento šport je úžasný v tom, že sa sústredíte nielen ako dávať, ale rovnako aj prijímať. Je preto dôležité správne pochopiť, ako na to. Počas cesty k úderu vydýchnite nosom a ústami. To vám umožní vytlačiť vzduch z pľúc. A cestou späť sa zase nadýchnite. V praxi to bude jednoduchšie, takže začnite pomaly.
 • Majte ľahké nohy
  Box je viac ako len stáť a rozdávať údery. Je to šach so silnými figúrkami, kde účastníci často menia úrovne, frekvenciu úderov a smery, aby zmiatli súpera a vyhli sa prehre. Aby ste to vedeli urobiť aj vy, budete musieť dokonale ovládať svoje nohy. Tieňovaniu, švihadlu ani preskokom cez prekážky sa nevyhnete, kým sa naučíte efektívne pohybovať a udrieť súčasne.
 • Správne zasiahnite vrece
  Ak nemáte partnera, s ktorým by ste si mohli dať sparing, alebo trénera, ktorý bude držať lapy, budete trénovať svoje kombinácie na ktoromkoľvek vreci v boxerni. Nebite do vreca z celej sily, skôr sa venujte práci tela a výrdži. Úderom do vreca rýchlym tempom zlepšíte silu svojich úderov.
 • Cibrite svoju techniku
  Všetky svaly,či najväčšia rýchlosť na svete nezakryjú zlú techniku. Naučte sa pracovať s ramenami, zároveň správne a presne udierať na cieľ, vznášať sa na nohách. Pri tréningu sa pozerajte do zrkadla, aby ste videli, ako pracujete s celým telom.
 • Buďte trpezliví a dávajte si pozor na svoje zdravie
  Noste pokrývky hlavy, chrániče úst a buďte v bezpečí, keď zápasíte. Všetko by malo byť o technike a primeranom tempe. Ak váš sparingpartner spôsobí, že sa začnete cítiť nepohodlne, radšej to ukončite, nechoďte do rizika. Buďte trpezliví a vyhnite sa nadmernému trénovaniu. Dni voľna sú rovnako dôležité ako čas strávený v telocvični.
 • Bavte sa
  Box by mal na tréningoch byť bezpečný a zábavný pre každého, kto s ním chce začať. Na začiatku buďte trpezliví a počúvajte trénera. Rýchlo sa do toho dostanete a začne vás to baviť.