legenda, box , boxer , box club team

Jeden z najťažších športov na svete si vyžaduje viac než len talent a kondíciu na dosiahnutie vysnívaného vrcholu profesionálneho boxu. Najväčšie boxerské legendy sa stali domácimi miláčikmi kvôli ich obrovskému pracovnému nasadeniu a duši bojovníka. Aby sa stali majstrami sveta, strávili nespočetné hodiny trénovaním kondície a cibrením techniky. Takže v našom úsilí stať sa najlepšími bojovými športovcami, by sme mohli nájsť inšpiráciu v tréningových metódach legiend boxu a využiť ich na našej vlastnej ceste. Čítajte ďalej…

1) Verte si

Mnohí špičkoví športovci si pestujú dôveru sami v sebe. Je to silný mentálny proces, ktorý vyžaduje, aby ste si neustále pripomínali, že ste najlepší. Opakovaním sa vaše podvedomie podvolí a vy mu nakoniec uveríte. Legendárny boxer Muhammad Ali neustále si neustále opakoval, že je vynikajúci a verejne vyhlásil, že je „najväčší“ ešte predtým, než ním skutočne bol. Čím viac si opakujeme naše presvedčenia, tým viac sa stávajú skutočnejšími.

2) Nikdy neprerušujte očný kontakt

Bývalý majster sveta v ťažkej váhe Mike Tyson povedal: „Chodím po ringu, ale nikdy som nesklonil zrak zo svojho súpera. Upreným pohľadom zlomíte súperovho ducha a získate sebavedomie. „V momente, keď stratíte očný kontakt, zistíte, ako ste nervózni a zastrašovaní, čím dávate súperovi pocit, že je dominantnejší než vy. Udržiavanie očného kontaktu, či už s našimi súpermi alebo spoluhráčmi, odhaľuje našu osobnú silu. Ak chcete vyzerať sebaisto a nad vecou, je nevyhnutný dobrý a trvalý očný kontakt.

3) Trénujte tvrdšie než všetci ostatní

Trojnásobný majster sveta v ťažkej váhe, líder šampión a posledný nesporný šampión v ťažkej váhe Lennox Lewis má impozantný rekord – 41 víťazstiev, 2 straty a 1 remízu, pričom 32 víťazstiev vyhral knockout. Lennox, aby sa dostal na svoju úroveň, pracoval oveľa ťažšie ako všetci ostatní v jeho klube, ešte ťažšie než jeho sparingoví partneri. Ak sa chcete stať najlepším, musíte nájsť spôsob, ako ísť nad rámec svojho 100% úsilia. Pamätajte, že vaši súperi trénujú rovnako tvrdo – ak nie tvrdšie. Stanovte si cieľ posunúť sa na hranicu každého tréningu – niet pochýb o tom, že po čase uvidíte úžasné výsledky.

4) Nájdite si skvelého trénera

Mať skvelého trénera je jednou z najdôležitejších vecí v živote boxera. Nielenže by vám mohol pomôcť dosiahnuť vaše ciele, ale tiež by vás mal posúvať nad vaše hranice, aby ste vedeli, čoho ste schopní. Bývalý WBA, IBF, WBO a IBO svetový šampión v ťažkej váhe Wladimir Klitschko je toho živým príkladom. Jeho tréner, Emanuel Steward vyškolil veľa skvelých boxerov, vrátane Lennoxa Lewisa, Tonyho Tuckera a Thomasa Hearnsa. Sám Steward je presvedčený, že nebude vidieť v jeho živote talentovanejšieho športovca ako Klitschko.

5) Buďte taktickí / strategickí

Stratégia hrá v boxe dôležitú úlohu. Hoci práca po fyzickej stránke – kondícia, či sparing sú dôležitým aspektom zlepšovania sa v boxe, stratégia je posledným krokom k porážke súperov. Neexistuje lepší taktik ako Floyd Mayweather Jr.. Jeho pozoruhodné protichodné schopnosti a vysoké IQ mu pomohli neutralizovať všetky výhody, ktoré by mohli pomôcť jeho súperom nad ním zvíťaziť.

6) Prekvapte svojich protivníkov

Manny „Pac-man“ Pacquiao, je nepochybne jedným z najväčších boxerov všetkých čias s titulovým opaskom v 8 rôznych váhových kategóriách, v ktorých získal 10 svetových titulov. Bol schopný dosiahnuť také výsledky vďaka odborným znalostiam v technike a má veľmi rýchle ruky. Ale to, čo ho odlišuje od ostatných veľkých boxerov, je využívanie uhlov. Pacquiao dokáže nájsť priestor a úder ukotví súperovi do nepríjemných uhlov. Táto taktika je účinná, pretože prekvapuje svojich protivníkov a mýli ich tým. Či už sa rozhodneme použiť uhly alebo fakty – vždy musíme zostať pár krokov pred našimi súpermi a ostať nečitateľnými.

7) Udržujte zápas napínavým

Využívať tú istú tréningovú rutinu má svoje výhody, ale časom zistíte, že budete potrebovať viac možností, ktoré by vyhovovali vášmu štýlu tréningu. Potrebujete taktiež spoľahlivé rady, ktoré doplnia vaše silné stránky a zlepšia vaše slabé stránky, ktoré sa v priebehu rokov nepochybne menia. Nazim Richardson, tréner trojhviezdového svetového šampióna „Sugar“ Shane Mosleyho, zaviedol zaujímavé tréningové metódy. Aby udržal Mosleyho ostražitosť, Nazim mu počas ťažkého sparingu hádzal uterák, ktorý musel chytať. Na doplnenie tréningov mu Nazim doporučil, aby vyskúšal aj iné športy ako bowling, basketbal a snowboarding. Tieto športy využívajú iné svaly a udržujú ich tak agilnými.

8) Myslite jasne

Niekedy- ako bojovníci máme tendenciu zanedbávať mentálnu stránku. Tým, že pracujeme na našej duševnej sile, ďalej a ďalej posúvame hranice nášho tréningu bez ohľadu na to, ako sa cítime unavení alebo zlomení. Neporazený WBA, WBC a super šampión strednej váhy Andre Ward kladie veľký dôraz na mentálny aspekt tréningu. Jeho tréner Virgil Hunter hovorí, že je to všetko otázka perspektívy. „Nepoužívam opakovanie, pretože nechcem, aby ste sa zamýšľali nad tým, že “som hotový” alebo “už nevládzem”. Nechcem také myslenie… Zmeny v periodicite vám dávajú šancu skončiť práve v bode, kde to už naozaj nejde, nie tam, kde to máte naučené. “


Niet pochýb o tom, že by sme sa od týchto majstrov mali čo učiť.


Zdroj: www.evolve-mma.com